Lapisowanie, lakowanie czy lakierowanie?

Lapisowanie, lakowanie czy lakierowanie? 

 

 

Często te trzy zabiegi są mylone przez rodziców. Są jednak zupełnie różne i służą czemu innemu. 

 

Lapisowanie jest to zabieg wykonywany na zębach mlecznych które zostały  już  dotknięte przez próchnicę.  Metodę tą stosuje się u dzieci  z którymi współpraca jest utrudniona a pojawiła się już próchnica.  Najczęściej lapisowane są zęby przednie. 

Lapisowanie jest metodą która nie leczy ale zatrzymuje proces pogłębiania się próchnicy. Zwykle zaleca się wykonanie ok. 4 zabiegów lapisowania w 7-10 dniowych odstępach. Zabieg ten nie jest dla dziecka bolesny, zajmuje dosłownie chwilę i może być wykonywany we wczesnym wieku. Do zabiegu lapisowania używa się azotanu srebra, który niestety zabarwia zęby na kolor czarny. Istnieje możliwość lapisowania bezbarwnego, jednak można go zastosować jedynie we wczesnych i drobnych zmianach próchnicowych. Lapisowanie często bywa koniecznością ponieważ w śród niektórych rodziców wciąż panuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Takie myślenie może nieść za sobą poważne konsekwencje takie jak możliwość pojawienia się stanów zapalnych w buzi dziecka i w ostateczności ekstrakcji zepsutych zębów a co za tym idzie pojawienie się problemów ze zgryzem i konieczność wprowadzenie leczenia ortodontycznego w przyszłości. 

Dlatego tak ważna jest profilaktyka- regularne i dokładne oczyszczanie dziąseł i zębów dziecka, kontrole u stomatologa oraz odpowiednia dieta. 

* zalapisowane zęby mleczne

 

Lakowanie to natomiast metoda używana w celu zapobiegania próchnicy. Zabieg ten wykonuje się na zdrowych zębach stałych jak i mlecznych. Polega na pokrywaniu specjalnym preparatem „lakiem”, bruzd i szczelin na zębach, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy. Zęby trzonowe i przedtrzonowe są szczególnie narażone na próchnicę ponieważ występują w ich budowie wszelakie  rowki i nierówności w których mogą odkładać się resztki pokarmów. 

Według badań lakowanie zębów nawet w 90 % zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy w zabezpieczonym przez lak zębie. 

Lakowanie zębów to procedura całkowicie bezbolesna. Często dzieci mogą wybrać sobie nawet kolor laku. 

*lakowanie zębów

Jeszcze innym sposobem zabezpieczanie zębów jest zabieg lakierowania. Jest to nic innego jak pokrywanie  wszystkich zębów specjalnym lakierem, który zasychając uwalnia  zawarty w nim fluor. Lakierowanie zębów ma za zadanie chronić je przed próchnicą. Zaleca się wykonywanie tego zabiegu dwa razy do roku.

 

*lakierowanie zębów