Leczenie stomatologiczne w ciąży

Ciąża a stomatolog

Świadomość w temacie leczenia stomatologicznego w ciąży jest nawet w tych czasach dosyć słaba. Nadal panuje wiele mitów które są powtarzane i znacząco zniechęcają przyszłe mamy do leczenia zębów podczas ciąży. Jak najbardziej zrozumiałe jest to, że przyszłe mamy obawiają się o zdrowie swojego dziecka natomiast w większości przypadków niepotrzebnie ;)

 

W dzisiejszym poście postaramy się wyjaśnić dlaczego zdrowe zęby są szczególnie ważne podczas ciązy, obalić pare mitów i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

 

Kiedy najlepiej zacząć leczenie?

Gabinet stomatologiczny warto odwiedzić przed planowaniem potomstwa by wyleczyć wszystkie ewentualne ubytki. Pozwoli to na pewno zaoszczędzić wiele stresu, którego jak wiadomo w ciąży jest sporo. Jednak nie zawsze jest tak idealnie jakbyśmy tego oczekiwali więc jeżeli już zdecydujemy się na leczenie zębów podczas ciąży, najrozsądniej jest wybrać II trymestr. Natomiast zdania w tym temacie są podzielone i warto ten temat skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym. Krótki i mało stresogenne zabiegi mogą być również wykonywane w III trymestrze. Warto  jednak pamiętać, że jeżeli pojawi się nagły ból zęba to bez względu na to w którym trymestrze jest obecnie mama, należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

 

„Podczas ciąży posypały mi się zęby”

To chyba mit nr. 1 wśród tych najbardziej absurdalnych…;) Sama ciąża nie wpływa na pogorszenie się stanu uzębienia. Wszelkie problemy wynikają z zaniedbań- braku odpowiedniej higieny, leczenia  i wizyt kontrolnych. W dodatku w czasie ciąży dziąsła puchną i występują wymioty co w połączeniu z powyższymi zaniedbaniami daje nam nieprzyjemne skutki. 

 

 

Czy znieczulenie w ciąży jest bezpieczne?

Jak najbardziej, leczenie w znieczuleniu jest bezpieczne i komfortowe zarówno dla pacjentki jak i lekarza. Ponadto pozwala ciężarnej zaoszczędzić wiele nerwów i stresu

 

Leczenie kanałowe w ciąży. Lepiej poczekać czy leczyć od razu?

Wiele kobiet odkłada leczenie kanałowe na czas "po ciąży". Jest to niestety bardzo złe rozwiązanie ponieważ może doprowadzić do stanu zapalnego który nieleczony jest groźny dla maluszka! 

 

Zdjęcie RTG a ciąża

Bardzo powszechnym mitem jest stwierdzenie, że w ciąży nie można wykonywać zdjęć rentgenowskich. Ku zdziwieniu pewnie wielu osób - można ;)

Przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, maluszkowi nic nie grozi. Brzuch mamy osłonięty jest ołowianym fartuchem który nie przepuszcza promieni a  wiązka promieni skierowana jest w zupełnie innym kierunku niż brzuch.  W nowoczesnych sprzętach dawki promieniowania są naprawdę niewielkie i nieszkodliwe. Możemy je porównać do godzinnego lotu samolotem. 

 

Higienizacja zębów 

Kolejnym mitem jest niewykonywanie skalingu w ciąży… Końcówki ultradźwiękowe do ściągania kamienia nazębnego działają tak samo jak USG wykonywane w ciąży. W dodatku u ciężarnych powszechnym problemem są stany zapalne i krwawiące dziąsła przez które ciężarne zaniedbują higienę jamy ustnej. Co za tym idzie odkłada się płytka i kamień nazębny i w ten sposób powstaje błędne koło. Dlatego kobiety w ciąży powinny podczas  przykładać o wiele większą uwagę do higieny jamy ustnej i zdecydowanie częściej udawać się na profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. 

 

Usuwanie zębów w ciąży.

Ciąża nie jest najlepszym momentem do ekstrakcji zębów. Jeżeli jest taka możliwość najlepiej odłożyć ten temat na czas po porodzie. Jeżeli jednak jest ku temu bezwzględne wskazanie można taki ząb usunąć.

 

 

Nieleczona próchnica ma wpływ na płód

Zaawansowana próchnica która dotknęła już miazgi jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Taki ząb jest praktycznie otwartą raną która doprowadza do krwi szkodliwe bakterie a  co za tym idzie trafiają one również do dziecka. Taki stan może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Z badań wynika, że prawie 20% przedwczesnych porodów wynika ze znaczących zaniedbań stomatologicznych u matki. 

 

Ciążowe nudności

Nie każdy zdaje sobie sprawę ale wymioty występujące podczas ciąży są bardzo szkodliwe dla zębów. Podczas wymiotów do jamy ustnej dostaje się kwas solny, który niszczy szkliwo i wywołuje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Aby uniknąć takich powikłań należy wypłukać jamę ustną wodą. Co ważne NIE WOLNO myć zębów od razu po wymiotach i tyczy się to nie tylko kobiet w ciąży ale wszystkich ludzi. Wspomniany kwas rozpuszcza zęby więc szorowanie ich od razu ściera ich szkliwo. Zjawisko to nazywane jest erozją. Zęby można umyć po upływie 30 minut.

 

Zapraszamy do STOMATOLOG BIELSKO