Metody leczenia próchnicy u dzieci

Leczenie zębów mlecznych wciąż owiane jest wieloma mitami tak jak ten najpopularniejszy, że zęby mleczne nie wymagają leczenia. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszym poście skupimy się na dostępnych w naszej klinice metodach leczenia zębów mlecznych.

Na początku warto zaznaczyć, że leczenie zębów mlecznych u dzieci niespecjalnie różni się od leczenia zębów stałych. W obu przypadkach procedury usuwania próchnicy i zakładania wypełnienia są jednakowe. Jednak warto pamiętać, że zęby mleczne są zdecydowanie mniej zmineralizowane i próchnica niszczy je o wiele szybciej.
Przechodząc do samego leczenia- pierwszym etapem jest oczyszczenie zęba z próchnicy za pomocą wiertła, po oczyszczeniu zęba lekarz przygotowuje go za pomocą różnych preparatów do założenia wypełnienia. Następnie przechodzimy do plomby. Na rynku mamy dostępne różne materiały do wypełniania zębów. Jednak w naszej klinice dzieci najczęściej decydują się na kolorowe plomby, które specjalnie nie różnią się od tych standardowych białych a dzieciom jest o wiele łatwiej do nich przekonać. Na koniec pozostało tylko dopasowanie zęba do zgryzu i wypolerowanie go. Brzmi jak coś bardzo prostego i szybkiego i faktycznie może takie być gdy dziecko jest współpracujące. Dlatego tak ważne są rozmowy z dzieckiem i wizyty adaptacyjne.

Po wizycie warto także zastanowić się nad przyczyną powstania próchnicy w zębach naszego malucha. Może to niedokładne doczyszczanie? A może podawanie dziecku smakowych wód, napojów bądź dużej ilości słodkich przekąsek?

Co robić by ratować zęba w przypadku gdy próchnica jest już w tak zaawansowanym stanie, że zwykła plomba nie wystarczy?
W takim przypadku konieczne jest leczenie kanałowe. Zazwyczaj u dzieci jest to leczenie jednowizytowe. Jedyną różnicą leczenia kanałowego mleczaka jest pozostawianie kanałów niewypełnionych bądź wypełnienie ich materiałem, który zresorbuje się wraz z korzeniem.
Jednak nie zawsze takie leczenie jest możliwe, rezygnujemy z niego gdy ząb już był leczony kanałowo a po raz kolejny pojawia się ból i przetoka ropna bądź gdy ząb zaraz wypadnie.

Co robić w przypadku gdy dziecko się boi?
Alternatywą standardowego leczenia w naszej klinice jest leczenie w podtlenku azotu czyli w gazie rozweselającym. Zabieg jest często mylony ze znieczuleniem ogólnym, to jednak zupełnie co innego. Podczas leczenia w sedacji pacjent jest cały czas przytomny ale rozluźniony.
Warunkiem takiego leczenia jest współpraca ze strony dziecka i umiejętność oddychania przez nos. Przy takim zabiegu konieczne jest również podanie standardowego znieczulenia.