BUDOWA ZĘBA

Struktura zęba

Każdy wie, że ząb składa się z korony i korzenia...

To jednak nie wszystko :) Prawidłowo w jamie ustnej widoczna jest tylko korona zęba a jego korzeń jest przykryty dziąsłem i osadzony w zębodole. 

Ząb składa się z tkanek twardych oraz miękkich.

Najtwardsza tkanka zęba i za równo najbardziej widoczna to szkliwo. Szkliwo jest nie tylko najtwardszą tkanką zęba ale również najtwardszą tkanką w  całym naszym organizmie. Wjego skład wchodzą związki nieorganiczne (96%) oraz woda i związki organiczne (4%).

Pod szkliwem znajduje się bardziej miękka, tkanka nazywana zębiną. W aż 70 % składa się ze związków nieorganicznych. Zębina ochrania miazgę zęba przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak temperatura, związki chemiczne czy bakterie. Jest również bardziej podatna na uszkodzenia. Zębina ochrania miazgę zęba przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak temperatura, związki chemiczne czy bakterie.Gdy ząb zostaje uszkodzony np. przez próchnicę dochodzi do zniszczenia warstwy szkliwa i odsłonięcia wejścia do kanalików zębinowych.

Miazga Miazga to najbardziej wewnętrzna część zęba, tkanka ta wypełnia  jego wnętrze  (komorę i kanały). Jest ona bogato unerwiona i unaczyniona. Jej funkcją jest odżywianie zęba raz odbieranie wrażeń czuciowych i bólowych.

Cement jest to tkanka pokrywająca korzenie zęba. Łączy się ze szkliwem w okolicach szyjki zęba. Natomiast  Ozębna to tkanka mocująca ząb w zębodole. Z jednej strony łączy się z kością, a z drugiej z zębem.

Pęczek naczyniowo – nerwowy to pęczek naczyń i nerwów wnikających z kości do wnętrza zęba przez otwór okołowierzchołkowy. Przy znacznym przemieszczeniu zęba możliwe jest jego przerwanie.  

DENTYSTA WĘGIERSKA GÓRKA