Ciekawostki stomatologiczne

W dzieiejszym poście przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek ze świata stomatologii o których na pewno jeszcze nie słyszeliście 

 

 

Zęby czarne jak smoła

Biały hollywoodzki uśmiech nie zawsze był w modzie…W Japonii białe zęby były uważane za agresywne i zwierzęce dlatego damy ze szlacheckich rodów barwiły swoje zęby na czarno podczas ceremonii nazywanej ohaguro. Aby uzyskać piękny i głęboki czarny kolor zębów, przygotowywano kanemizu, czyli roztwór żelaza w kwasie octowym, do którego dodawano taninę oraz sproszkowane żołędzie. Miksturą pokrywano zęby raz na dzień lub co kilka dni za pomocą miękkiego pędzelka, aż do uzyskania trwałego efektu.

 

 

Ostre kły

W niektórych rejonach świata bardzo modne było piłowanie zębów na kształt ostrych trójkątów.

Najczęściej tym zabiegom byli poddawani młodzi mężczyźni których zęby były tak długo piłowane kamieniem aż uzyskały odpowiedni kształt przypominający kły drapieżnika.

 

Ponadczasowa biżuteria…

Już nasi przodkowie ozdabiali swoje zęby, Majowie wprawiali w szkliwo zębów drobinki turkusu lub jadeitu. Natomiast starożytni Chińczycy nosili przylegające do zewnętrznej powierzchni zęba złote płytki które pełniły rolę współczesnych licówek.

 

Pasta do zębów

Starożytni Persowie i Rzymianie do mycia zębów używali drobno zmielonego poroża zwierząt oraz muszli ślimaków które mieszali z ludzkim moczem… a żeby złagodzić smak i zapach tefo specyfiku, dodawali różne mieszanki ziół

 

Stomatologiczne czary

W średniowieczu mieszkańcy Europy nie przywiązywali dużej wagi do higieny jamy ustnej a jedynym narzędziem jakiego używali była wykałaczka. W tamtych czasach wierzono, że ból zęba jest często powodowany przez czary dlatego też odprawiali rozmaite rytuały, modlitwy oraz zaklęcia.

 

Wędrowni wyrywacze

W starożytnych kulturach istniał zawód „ wędrownego wyrywacza zębów”. Osoby wykonujące tę procesję najczęściej nie miały żadnej wiedzy medycznej a swój tytuł i umiejętności przekazywali z pokolenia na pokolenie.