JAK SZCZOTKOWAĆ ZĘBY - PORADNIK PRAKTYCZNY

porady higieniczne

W 99% przypadków, natchnienie do napisania kolejnego wpisu na moim blogu pochodzi od Was ;) Tym razem było podobnie. Raz po raz zadajecie mi pytania o to, jak dbać o higienę jamy ustnej, a w szczególności jak właściwie szczotkować zęby, jaką wybrać szczoteczkę, czy pastę. Postanowiłam stworzyć dla Was serię wpisów – w formie krótkich i konkretnych poradników – które, mam nadzieję, rozwieją wszystkie Wasze wątpliwości.

 

Pierwszy wpis poświęcam tematyce szczotkowania – zapraszam do lektury! :)

Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu łagodnych, krótkich pociągnięć szczoteczką, kładąc szczególny nacisk na linię dziąseł, tylne zęby, które są trudnodostępne oraz miejsca wokół plomb, koron oraz innych uzupełnień. Powinniśmy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów postępując według następującego schematu:

  • Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych oraz dolnych
  • Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych oraz dolnych
  • Czyszczenie powierzchni żujących
  • Czyszczenie języka

Bardziej dociekliwym, polecam opis najpopularniejszych metodyk szczotkowania opracowanych przez specjalistów z zakresu stomatologii:

Metoda roll. Metodę roll polecam osobom, które borykają się z chorobami przyzębia. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45˚ - w ten sposób przyszyjkowe części zębów nie są pomijane. Stosując metodę roll, wywijając szczoteczką wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Zaleca się wykonywać 4-6 ruchów wymiatająco-obrotowych w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować dwa sąsiednie zęby.

Stillmann. Szczoteczkę skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia układamy poziomo pod kątem 45˚ - jednocześnie należy pamiętać, że włosie musi częściowo znajdować się na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę „wywija się” w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach. Metoda ta uważana jest za masująco-oczyszczającą i polecana jest m.in. przy recesji dziąseł.

Podczas szczotkowania zębów nie możemy zapominać o oczyszczaniu języka i nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych! J Wystrzegajmy się zbyt energicznego szczotkowania, które może prowadzić do krwawienia dziąseł, a w konsekwencji do powstania ubytków. Jeżeli widzimy, że dana metoda szczotkowania nam nie służy – przerzućmy się na inną.

Pamiętajcie, że metoda szczotkowania to jedno, natomiast liczy się przede wszystkich systematyczność i dokładność! Zęby powinniśmy szczotkować co najmniej przez 2 minuty, po każdym posiłku.  Myślicie pewnie „kto z nas ma na to czas? :) Zapewniam Was natomiast, że odpowiednia higiena stanowi najlepszą ochronę przed bakteriami, próchnicą, nieświeżym oddechem, czy nalotem gromadzącym się na naszych pięknych, białych zębach! :)

Zapraszamy na praktyczny instruktaż higieny do naszych higienistek, które dobiorą odpowiednie techniki szczotkowania oraz pomogą odnależć właścicwą drogę w gąszczu stomatologicznych zagadnień! :)
DENTYSTA ŻYWIEC