ODWIECZNY DYLEMAT - JAKĄ WYBRAĆ SZCZOTECZKĘ?

porady higieniczne

Wchodząc do drogerii dostajemy „oczopląsu” spoglądając na półki, które wprost uginają się pod ciężarem „najlepszych, najskuteczniejszych, najbardziej polecanych przez stomatologów” szczoteczek. W dzisiejszym poradniku postaram się udzielić odpowiedzi na pytanie, jak dopasować szczoteczkę do naszych indywidualnych potrzeb. Przy okazji, obalę kilka marketingowych mitów :) Enjoy!

Szczoteczka powinna zostać odpowiednio dobrana zarówno pod względem wielkości jak i rodzaju włosia do naszego wieku, stanu dziąseł i zębów. Szczoteczki są produkowane w różnych stopniach twardości zależnych od średnicy ich włosia – wyróżniamy szczoteczki twarde, średnio-twarde oraz miękkie. Zwykle poleca się te w wersji średnio-twardej jako, że najlepiej radzą sobie z dokładnym czyszczeniem powierzchni zębów oraz te z włosiem miękkim – w przypadku osób po zabiegach chirurgicznych. Szczoteczki twarde stosuje się zazwyczaj do czyszczenia aparatów ortodontycznych i protez. Mogą bardzo łatwo zranić dziąsła i doprowadzić do ich nieodwracalnych recesji, stąd nie poleca się ich do codziennej pielęgnacji. Najlepiej sprawdzają się szczoteczki o niewielkich główkach, które docierają do wszystkich obszarów jamy ustnej, w tym również trudno dostępnych zębów tylnych.

Wielu Pacjentów pyta również o skuteczność stosowania szczoteczki elektrycznej. Producenci prześcigają się w oferowaniu dodatkowych funkcjonalności takich jak wskaźniki poziomu zużycia szczoteczki, systemy kontroli nacisku czy różne tryby i końcówki szczoteczek dostosowane do indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych użytkownika. Prawda jest jednak taka, że „magia” elektryka wynika z jego prędkości – dostępne rozwiązania wykonują nawet 40 000 ruchów pulsacyjnych i 8 800 ruchów oscylacyjnych na minutę! Nowoczesne szczoteczki elektryczne wykorzystują zarówno ruchy oscylacyjno-rotacyjne jaki i pulsacyjne, dzięki czemu usuwają nawet 2x więcej płytki nazębnej, niż szczoteczki manualne. Stąd, w starciu z „elektrykiem”, szczoteczka tradycyjna nie ma żadnych szans.

Co ile i dlaczego wymieniać szczoteczkę?

Szczoteczkę powinniśmy wymieniać w momencie, kiedy jej włosie zaczyna wyginać się na zewnątrz. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie jest już w stanie dokładnie doczyścić powierzchni naszych zębów. Co gorsza, może uszkodzić nasze dziąsła. Zasadniczo szczoteczka do zębów powinna być wymieniana co ok. 3-4 miesiące.

 

DENTYSTA WĘGIERSKA GÓRKA