Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to postać opryszczki wywołanej wirusem HSV-1, najczęściej występującej u dzieci. Wirus przenoszony jest poprzez ślinę chorej osoby lub nosiciela. Ten rodzaj opryszczki przebiega nieco inaczej niż wszystkim znana opryszczka nazywana „zimnem”.

Kiedy i jak dochodzi do zarażenia wirusem?
Do pierwszego zakażenia wirusem może dojść już u dzieci między 6 Msc a 5 rokiem życia. Wirus pozostaje w organizmie już do końca życia uaktywniając się w okresie osłabienia organizmu czy wyczerpania fizycznego lub psychicznego.

Występowanie
U małych dzieci wirus najczęściej prowadzi właśnie do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej i za pierwszym razem może mieć ostry przebieg. Może wystąpić nawet gorączka a w jamie ustnej pojawić się mogą bolące pęcherze występujące na tylnej ścianie gardła, migdałkach, podniebieniu miękkim.

Leczenie
U dzieci poleca się podawanie leków antywirusowych w postaci zawiesiny. Warto pamiętać, że czas gra tu kluczową rolę. Podany w porę lek jest w stanie skrócić czas choroby. Można również podawać dziecku leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Podczas opryszczkowego zapalenia jamy ustnej dziecko ma również problemy z połykaniem, dlatego warto zmienić dietę na półpłynną i nie podawać gorących posiłków czy napojów. Wirus ten nie zwalnia jednak z dbania o higienę jamy ustnej. W tym czasie jest ona bardzo ważna.