HIGIENIZACYJNE TRIO

Zabieg higienizacji to podstawa w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Przebiega w trzech etapach:

 

1.Usuwanie kamienia nazębnego ( scaling)

2.Piaskowanie

3.Fluoryzacja

 

Scaling to usuwanie złogów oraz kamienia nazębnego który powstaje przez połączenie śliny, resztek jedzenia oraz płynów. Temu procesowi sprzyja również niewłaściwa dieta bogata w cukry..  W naszych gabinetach używamy sclera ultradźwiękowego. Jego działanie opiera się na wibrowaniu końcówki z dużą częstotliwością tak aby rozbić osadzony kamień. Scaling jest uważany za zabieg praktycznie bezbolesny jednak osoby z niską tolerancją na ból mogą czuć pewien dyskomfort, w takich przypadkach podawane jest znieczulenie.

 

Nieusuwany regularnie kamień nazębny może doprowadzić do:

 

  • Ubytków próchnicowych
  • Nieprzyjemnego zapachu z ust
  • Bolesności i zaczerwienienia dziąseł 
  • Rozchwiania zębów
  • Krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania

 

Piaskowanie to usuwanie osadów i przebarwień. Jest stosowany jako zabieg uzupełniający po scalingu. Podczas tego zabiegu, piaskarka pod ciśnieniem powietrza i wody, rozpyla drobny proszek zwany potocznie piaskiem wprost na zęby pacjenta. Dzięki pracy pod ciśnieniem, piasek jest w stanie dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc i z precyzją i doczyścić przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie zębów jest bezbolesne.

 

Po scalingu i piaskowaniu zęby są polerowane rozmaitymi narzędziami takimi jak paski ścierne, specjalne gumki czy szczoteczki z pasta polerską.

 

 

Fluoryzacja to trzeci i ostatni etap zabiegu. Zęby zostają zabezpieczone specjalnym preparatem zawierającym chlorheksydynę i związki fluoru. Ma to za zadanie zwiększyć odporność zębów na próchnicę. Warto pamiętać że fluoryzacja  zębów w gabinecie to proces egzogenny który opiera się na podawaniu preparatu tylko bezpośrednio na powierzchnie zębów.

 

Redukcja próchnicy dzięki temu zabiegowi osiąga nawet 40%.

 

Należy pamiętać że proces odkładania się kamienia  i osadu nazębnego to kwestia indywidualna i każdy z nas ma do tego inne predyspozycje od których uzależniona jest częstość wykonywanego zabiegu. Zachęcamy jednak profilaktyczne wykonywanie higienizacji 1-2 razy do roku. 

 

W naszych gabinetach wizyta higienizacyjna jest standardem poprzedzającym leczenie. 

Podczas zabiegu higienizacji nasze higienistki przedstawiają pacjentowi instruktaż poprawnego mycia i nitkowania zębów. 
Zapraszamy do STOMATOLOGA BIELSKO.