Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów dotyczy wielu z nas... :(

Jak z nią walczyć i jej zapobiegać?

1. Lakierowanie zębów fluorem w gabinecie stomatologicznym. Lakier fluorowy stosowany w gabinecie posiada znacznie większą dawkę fluoru niż pasty do zębów i działa bezpośrednio na szkliwo. Fluor wzmacnia szkliwo i chroni przed bodźcami powodującymi nadwrażliwość.

2. Pasty na nadwrażliwość- ich regularne stosowanie pomaga zwalczyć delikatną nadwrażliwość. Działają jednak tylko gdy nadwrażliwość wynika z uszkodzenia lub starcia szkliwa. W przypadku gdy zębina jest odsłonięta, raczej nie przyniesie żadnych rezultatów.

3. Odstawienie past i preparatów wybielających zęby. Pasty wybielające tylko ścierają szkliwo. Ich nadmierne i długie użytkowanie może doprowadzić do nadwrażliwości i osłabienia szkliwa. Stosowanie preparatów wybielających zęby powoduje demineralizację szkliwa więc nie zabezpiecza zębiny przed równymi bodźcami.

4. Zrezygnowanie z produktów kwasowych w diecie. Nadmierne spożywanie owoców w szczególności cytrusów i soków a także słodkich napojów gazowanych doprowadza do rozpuszczania się szkliwa. Co za tym idzie powoduje nadwrażliwość zębów.