Usługi oferowane przez dental-care

Ortodoncja

 

 

W Dental-Care zaprojektujemy Twój uśmiech! 

 

Do niedawna ortodoncja zaliczna była w poczet profilaktyki – dzisiaj to jeden z filarów stomatologii estetycznej. Celem leczenia ortodontycznego w Dental-Care jest nie tylko korekcja wad zgryzu i wymowy – to również poprawa rysów twarzy, wygładzenie zmarszczek i uzyskanie pięknego, młodego wyglądu. Plan leczenia opracowany przez specjalistów Dental-Care zawiera elementy oceny fizjonomii twarzy – jej proporcji oraz kształtu, który pozwala nam na zaplanowanie leczenia ortodontycznego w taki sposób, aby osiągnąć najbardziej oczekiwany przez Pacjenta efekt.

 

 

Kiedy powinienem zgłosić się do ortodonty?

 

Nasi najmłodsi pacjenci to dzieci w wieku 6 lat, kierowane do gabinetów przez pediatrów, lekarzy stomatologów, laryngologów oraz logopedów. Wstępna ocena zgryzu ma miejsce już w wieku 2 lat i jest dokonywana przez pediatrę. Na aparat coraz częściej decydują się również osoby starsze, które pragną poprawić swój wygląd. Ortodoncja przychodzi z pomocą tym, którzy przed leczeniem protetycznym muszą wyeliminować problemy ze zgryzem.

 

Istnieje szereg objawów, które stanowią wskazanie do konsulatcji ortodontycznej. W przypadku osób dorosłych, są to:

 • Asymetria uśmiechu
 • Ścieranie się zębów
 • Odsłonięte szyjki zębów
 • Nadmierne odkładanie się kamienia
 • Niezadowolenie z wyglądu zębów

 

 

W przypadku dzieci sugerujemy wizytę:

 • Kiedy występuje asymetria w rysach twarzy
 • Kiedy pojawiają się szkodliwe nawyki takie jak ogryzanie paznokci czy ssanie smoczka
 • Kiedy zauważymy u dziecka wadę wymowy
 • Kiedy zauważymy, że dziecko często oddycha ustami
 • Kiedy boryka się z dysfunkcją języka
 • Kiedy stale ma otwartą buzię
 • Kiedy bardzo wcześnie traci zęby mleczne
 • Kiedy zauważymy, że ma nadmiernie wysuniętą lub cofniętą bródkę
 • Kiedy zauważymy nieprawidłowe ułożenie zębów – występowania szpar czy nachodzenie zębów

 

Przebieg leczenia ortodontycznego

Pierwsza wizyta w naszych gabinetach ma charakter konsultacyjno-diagnostyczny – ortodonta bada zgryz Pacjenta kładąc szczególny nacisk na układ zębów, warg i policzków, które w znacznym stopniu kształtują profil naszej twarzy. Następnie, przygotowywane są materiały diagnostyczne w postaci panoramicznych i cefalometrycznych zdjęć RTG, gipsowych modeli szczęki i żuchwy oraz standardowych zdjęć uzębienia i twarzy. Wszystkie wymienione elementy są niezbędne w celu precyzyjnego doboru planu leczenia, stanowiąc jednocześnie miłą niespodziankę po zdjęciu aparatu, kiedy Pacjent może zweryfikować efekty leczenia.

Kolejnym etapem jest ustalenie indywidualnego planu leczenia, dostosowanego do oczekiwań, potrzeb oraz możliwości Pacjenta. Nasi specjaliści przedstawią Państwu możliwe sposoby korekcji wady, pomogą w doborze optymalnego rodzaju aparatu oraz przygotują całościowy kosztorys leczenia.

W kolejnym kroku przystępujemy do tzw. separacji, czyli umieszczenia małych sprężystych gumek pomiędzy zębami, aby wypracować miejsce potrzebne do założenia pierścieni. Jeżeli pierścienie nie stanowią jednego z elementów leczenia, od razu zakładamy rurki policzkowe czyli tzw. tuby, które poprawiają komfort i higienę pacjenta noszącego aparat.

Po ok. 5 do 7 dniach od drugiej wizyty zakładany jest aparat. Aparat stały przyklejamy do zębów za pomocą specjalnego kleju – kluczowe znaczenie ma tutaj doświadczenie oraz precyzja ortodonty. Nieprawidłowe umieszczenie zamków znacznie komplikuje i przedłuża leczenie. Sam proces zakładania aparatu jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Zgrany zespół składający się z naszego ortodonty oraz certyfikowanej asystentki potrzebuje ok. godziny na przyklejenie aparatu na obu łukach zębowych.

Niestety, aparat ortodontyczny to nie magiczna różdżka, która samoistnie upiększy nasz uśmiech – leczenie wymaga od pacjenta systematycznych wizyt kontrolnych, w czasie których ortodonta w odpowiedni sposób reguluje aparat. Wizyty planujemy w odstępach 4-6 tygodniowych – należy pamiętać, że nieprzestrzeganie ustalonego harmonogramu może znacznie wydłużyć czasu leczenia. Okres leczenia zależy od wielu czynników, natomiast decydujące są rodzaj wady, wybór aparatu oraz systematyczność wizyt pacjenta.

Najprzyjemniejszym elementem leczenia – zarówno dla naszych ortodontów jak i dla Pacjentów jest zdjęcie aparatu. Dla utrzymania wypracowanego rezultatu, stosujemy aparaty retencyjne – na dolny i górnych zębach montujemy druciki, które utrzymują ich pozycję. Dodatkowo, stosujemy również aparaty zdejmowane. Należy pamiętać, że ta część terapii jest równie ważna, a w niektórych przypadkach ważniejsza niż okres noszenia aparatu korygującego.

 

 

Rodzaje aparatów 

 

Aparaty stałe przeznaczone są do leczenia pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Są one przyklejane do wewnętrznej bądź zewnętrznej strony zębów za pomocą cementu dentystycznego – zamki oraz pierścienie lub tuby zakładane są na zęby trzonowe. Między zamkami a pierścieniami przebiega drut, który w trakcie leczenia jest systematycznie dociskany korygując wadę. Możliwość doboru kolorowych ligatur powoduje, że coraz częściej traktowane są w charakterze ozdoby.

W grupie aparatów stałych wyróżniamy również aparaty estetyczne stanowiące dyskretną alternatywę dla pacjentów szczególnie dbających o estetykę.

 • Jednym z najnowszych rozwiązań są aparaty mocowane od wewnętrznej strony zębów, całkowicie niewidoczne dla oka ludzkiego
 • Aparaty porcelanowe składające się z zamków w kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zębów
 • Aparaty kryształowe wyposażone w zamki wykonane z syntetycznego kryształu

 

 

 

Aparaty ruchome 

stosujemy w przypadku leczenia dzieci w wieku rozwojowym. Zbudowane są z akrylowych i elastycznych elementów oraz drucianych klamer, sprężyn i łuków. W zależności od rodzaju wady, stosujemy aparaty jedno lub dwuszczękowe. Z myślą o najmłodszych pacjentach, wprowadziliśmy możliwość wyboru aparatów kolorowych.

 

DENTYSTA ŁODYGOWICE